Kur'an-ı Kerim

Anasayfa - Kuran’ı Kerim
Gönüllere Şifa Yaralara Merhem Kur’an-ı Kerim Projesi

Allah Teâla yüce kitabı Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyurmaktadır; “Yaratan Rabbinin adıyla oku.” (Alak Suresi 1. Ayet-i kerime)
Yetim ve Öksüzler İçin El Ele Derneği olarak kanayan ümmet coğrafyalarındaki ilim talebesi kardeşlerimize umut olmaya, Kur’an-ı Kerim’le gönüllerine şifa olmaya, umut olmaya gayret ediyoruz.

Günümüzde Asya ve Afrika kıtalarında ki Hristiyan sayısı 700 milyona ulaşmış durumdadır. Bu sayı 20. Yüzyılın ilk çeyreğinde yaklaşık 30 milyon idi. Bu kadar artışın sebebi sizce de düşündürücü değil mi?

Kadim medeniyetimiz Osmanlı’nın bu topraklarda ki gücü azaltıldıktan hemen sonra Batılı Devletler, süratle misyonerlik faaliyetlerine başlamışlardır. Her zaman yaptıkları gibi sömürgecilik faaliyetlerini bu güzel Müslüman topraklarda ne yazık ki zirveye taşımışlardır. Hem maddi hem de manevi yönden yoksun bırakmışlardır. Öyle bir yoksunluk ki! Hem midelerini aç ve susuz bırakıyorlar, hem de ruhlarını, kalplerini. Çünkü biliyorlar ki İslam inancı ile ayakta duran bu güzel imanlı kardeşlerimiz bedenen aç ve susuz kalabilirler, buna dayanabilirler. Lakin özümüzü doyuran, kalplerimizi koruyan Allah’u Teâlâ’nın gönle şifa, acılara merhem ayet-i kerimeleri olmadan ayakta durmaları zordu. İşte onlar da tam buradan imanlarından yakalayıp, İslam’dan uzaklaştırmaya çalışmalarına giriştiler.

Fildişi Sahilleri, Somali, Burkina Faso, Kenya vb. ülkelerde eğitim ve yönetimde muhtelif dillerin olması Müslüman kardeşlerimiz için büyük ve oldukça zorlayıcı durumdadır. Afrika ve Asya topraklarında ki kardeşlerimiz bu zorluklara tabii tutularak dinlerinden, özlerinden, fıtratlarından uzaklaştırılmaya çalışılmaktadır.

Bir mescitte ve dahi bir köyde Kur’an-ı Kerim’i 1 tane bulmak oldukça güçtür. Orada bulunan gül yüzlü, gül kokulu hafızlık yapan veya Kur’an, ilim talebesi kardeşlerimiz, ayet-i kerimleri “Luh” denilen tahta tabelalara yazarak öğrenmeye gayret ediyorlar.

Neler Yapıyoruz?

Yetim ve Öksüzler İçin El Ele Derneği olarak bu manevi açlığın, susuzluğun bilinci ve idrakindeyiz. Bu nedenle yurtiçinde ve yurtdışında Kur’an-ı Kerim’e ulaşamayan insanlar için “Gönüllere Şifa Yaralara Merhem Kur’an-ı Kerim” projemiz ile yola çıktık. Projemiz kapsamında binlerce Kur’an’ı Kerim’i, zor şartlar altında Kur’an öğrenmeye ve onunla amel etmeye çalışan, hafızlık yapan ve çeşitli nedenlerden dolayı Kur’an-ı Kerim’e ulaşamayan gül kokulu minik dostlara, güzel yürekli genç kardeşlerimize, yaş almış büyüklerimize ulaştırmaya gayret ediyoruz.

Sık Sorulan Sorular
 • Kur'an-ı Kerim projesi hangi bölgelerde yapılıyor?
  • Bangladeş'de Arakanlı Müslüman kamplarında ve Afrika'da
 • Neden bu proje bu bölgelerde yapılıyor?
  • Afrika yoksulluk ve misyonerlik faaliyetleri ile mücadele ediyor. Yoksulluk nedeniyle Kur'an'ı ağaç parçalarına ve toprağa yazarak öğrenmeye, hafız olmaya çalışıyorlar. Belki hiç hayatlarında mushaf görmeyen gözler, dokunmayan eller var.
  • Arakan kampları ise dünya üzerinde en büyük yoksullukların yaşandığı, iki ateş çemberi arasında kalan bir bölge. Arakan'da, sadece Müslüman oldukları için, eşleri, kızları gözleri önünde tecavüze uğrayan, çocukları yakılan , işkenceye uğrayan kardeşlerimiz İslâm uğruna Bangladeş'e kamplara göç ediyor ve orada yoksulluk içinde hayatta kalmaya, dinlerini yaşamaya çalışıyorlar.
  • İslam uğruna verilen bu mücadelede kardeşlerimizin imtihanlarında kolaylık, kalplerine ferahlık olmak için bu bölgelerde projemizi yapıyoruz.
 • Kendimiz Kur'an-ı Kerim alıp gönderebilir miyiz?
  • Maalesef bu mümkün değil. Çünkü hem Afrika hem Bangladeş, Türkiye'ye uçakla dahi günler süren bir mesafede. Bu yüzden Türkiye'den Kur'an-ı Kerim alıp oraya göndermek çok daha fazla maliyetli ve zor olur. Bu yüzden Kur'an-ı Kerim'ler Bangladeş'e ve Afrika'ya daha yakın bölgelerden temin ediliyor.